Małe rowery dla dzieci napędzane siłą własnych mięśni, zachęcają maluchy do aktywności fizycznej. Dzięki takiej zabawie dziecko spożytkuje niewyczerpane pokłady energii. Korzystanie z jeździków – rowerków ułatwia opanowanie jazdy na tzw. tuptusiu.

Rowerek-jeździk

Siedzisko w jeździku umieszczone jest na wysokości około 20-23 cm (zależy od modelu). Jest to na tyle nisko, że ewentualne upadki dziecka będą mało bolesne. Z czasem maluszek nauczy się perfekcyjnego wchodzenia i schodzenia. Dbając o bezpieczeństwo malucha, należy mimo wszystko zakładać mu kask, zanim wsiądzie na rowerek. Nie sam upadek, a zderzenie z kimś lub czymś może się tutaj okazać groźne. Poza tym dobrze, jeśli od samego początku uczymy dziecko, że na rowerze jeździ się w kasku.
Wybierając rowery dla dzieci  warto zwrócić uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa oraz atesty, gwarantujące jakość wykonania oraz użycie bezpiecznych materiałów.

Jaki wybrać jeździk – rowerek?

Na rynku dostępne są rowerki – jeździki zarówno metalowe, plastikowe jak również drewniane. Decyzja o wyborze zależy od upodobań rodziców i dziecka, które dodatkowo powinno przetestować rowerek pod kątem osobistej wygody. Do wybranego rowerka – jeździka, oprócz kasku, można dokupić koszyk do mocowania na kierownicy, w którym maluch będzie mógł wozić ulubioną zabawkę, czy picie, a do niektórych modeli również przyczepkę (np. na zabawki).