W czasie, gdy dziecko jest już tak aktywne, że nie może usiedzieć w wózku, z pomocą przychodzą różnego rodzaju pojazdy, takie jak rowerki trzykołowe i biegowe.

Rowerki trójkołowe

Rowery dla dzieci typu trójkołowce, różnią się od siebie zastosowanymi materiałami, rozmiarami, wyglądem czy przeznaczeniem. Ze względu na rodzaj napędu można wyróżnić rowerki trójkołowe z korbami umieszczonymi na przednim kole oraz te z klasycznym napędem łańcuchowym. Na rynku dostępne są małe, lekkie i plastikowe rowerki z plastikowymi kołami oraz te, ze stalową bądź aluminiową ramą i przyczepnymi, gumowymi kołami. Rowery dla dzieci dostępne są również w wersji 4w1 czy 3w1. Pełnią one także rolę wózka spacerowego z dopasowanym daszkiem, koszykami i uchwytami do sterowania dla rodziców. Rowerek trójkołowy jest pojazdem dość stabilnym. Dziecko siedząc na nim, nie musi dbać o ciągłe utrzymywanie równowagi.

Rowerek trójkołowy czy biegowy?

Wybór między rowerkiem trójkołowym a biegowym zależy od wieku dziecka i jego możliwości motorycznych. Starsze dzieci odczują większą frajdę z rowerka biegowego. Daje im to możliwość lepszego rozwoju fizycznego oraz nauczenia lepszego balansu ciałem. Szkrab będzie przebierał nóżkami, a z czasem będzie używał ich jedynie do odpychania się. Nauczy się w ten sposób dobrego utrzymywania równowagi. Ta opcja pozwoli na większy rozwój dziecka, lecz również zwiększy ryzyko urazów.